Bu kuş mehter marşı söylüyor

Bu kuş mehter marşı söylüyor

Sivas’ta yaşayan Ömer Sancak’a ait Tepeli cinsi Japon isimli muhabbet kuşu, varlıklı kelime hazinesi ve kurduğu uzun cümleler ile dikkat çekiyor. Japon, benzerlerinden farklı olarak kısa sürede yaklaşık 100 kelime ezberlemeyi başardı.

Onu benzer türlerinden ayıran en büyük özelliği ise kelimeleri bir araya getirip uzun cümleler kurabilmesi. Daha önce kuşa birçok slogan ve laf ezberleten Bayrak, acilen de ona mehter marşını ezberletti.

Japon’u satın olmak için yurt içinden ve yurt dışından gelen tüm teklifleri ise geri çeviren Sancak, evladı gibi sevdiği kuşu satmayı düşünmediğini belirtti.

“İnsan evladını satabilir mi?”

Sancak, evladı gibi gördüğü kuşunu hiçbir bedele satmayacağını belirterek, “Biz birincil başladığımız vakit kısa kelimelerle; annecik, babacıkla başladık. sonra uzun cümlelere uğraştık. Sivasspor sloganları ve Sivas türküleri söylettik. daha sonra yeniden düşündüm ne yapabilirim diye ve mehter marşını öğrettim. İlgiler ve paylaşımlar çok güzel, beni fazla memnun ediyor. Misafir geldiğinde kuş konuşmaya başlıyor, onlarda şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Şimdiye kadar uzun cümleler kurduğumuz vakit 1.5 ay sonra unutuyor. Nereden baksan 100 sözcük biliyor. 2 senedir bu kuş bende. Sinop, Kırıkkale, Sivas, Libya, Fransa’dan teklifler geldi. Ne dek verirlerse versinler insan evladını satar mı? Ben bununla rahat buluyorum, haz alıyorum. Hele üstelik konuştuğu zaman, başarılı olduğumuz süre daha pozitif zevk alıyorum” dedi.

Volkan Kaplan – Mustafa Koçyiğit
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir