Balon balığı, kadın çantasından sonra cüzdan ve anahtarlık da oldu

Balon balığı, kadın çantasından sonra cüzdan ve anahtarlık da oldu

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşamış girişimci Mehmet Özata, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen “Balon ve Aslan Balıklarının Yayılma Alanlarının ve Olası Mücadele Yöntemlerinin Araştırılması (BAYOMA) Projesi” dahilinde balon balıklarından çanta, cüzdan ve anahtarlık edebilmek için çalışmalara başladı. İlk olarak bayan çantası üzerine yoğunlaşan Özata, İstanbul’da konusunda uzman bir kişiye balon balıklarının derilerini götürdü.

Kadın çantası 7 balon balığından yapıldı

Her Birine 1 kiloya yakın 7 balon balığının derisi özel işlemlerden geçirilip tabaklama yöntemiyle hazır ülkü getirildi. Arkasından deriler, metal aksesuarı dışarıda fermuarı tutacak yere dek balon balığının parçalarının tamamı değerlendirilerek çanta haline getirildi.

Balığın desen ve rengini taşıyorlar

Özata, patentine başvurduğu çalışmaların sonunda tekrar balon balığı derisinden Alanya’daki bir deri ustasına cüzdan ve anahtarlık yaptırdı. Daha önce yaptırdığı bayan çantası değin şık olan cüzdanda ise 3 balon balığının derisinden yapıldı. 6 kart haznesi ve tek hazneli para yatırma bölümü olan cüzdanın dış kaplaması, balığın desen ve renklerini taşıyor. Sadeliği ile uyarı çeken anahtarlık da yeniden üretiminde kullanılan balon balığının derisindeki renkleri taşıyor.

Süratli üretimleri için sponsor arayışında olan Özata, cüzdan ile anahtarlığı tanıttı. Özata, her iki ürünün de ayrıntılarıyla balon balığı derisinden yapıldığını kaydetti.

Suat Metin – Rıza Yanık
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir