Azra Gülendam Haytaoğlu'nu öldürüp 13 parçaya ayırmıştı! Duruşmada ortalık karıştı

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu, 28 Temmuz’da evden çıktıktan sonradan kendisinden haber alınamadı. Telefonu da kapalı olan Haytaoğlu’na ulaşılamayınca Adana’dan gelen babası Mustafa Haytaoğlu kızını aramaya başladı, polise kayıp başvurusu yaptı. Sosyal medyadan da Azra’nın bulunması için çağrılar yapıldı.

f71f403c8d8560119ffcbefe1f7c7118

ÇAPRAZ SORGUDA İTİRAF

Antalya Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Suç Oluşturan Büro Amirliği ekipleri, Azra’nın cep telefonundan en son inşaat mühendisi ve emlak ofisi sahibi Mustafa Murat Ayhan ile görüştüğünü saptama etti. Ceza masası ekipleri, Ayhan’ı çapraz sorguya aldı. Ayhan, sorguda cinayeti işlediğini itiraf etti. Mustafa Murat Ayhan, Varsak’ta ormanda Azra Gülendam Haytaoğlu’nu gömdüğü yeri ekiplere gösterdi. Cesedin parçalarını bulan ekipler, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna yolladı. Azra’nın başı tüm aramalara rağmen bulunamadı. Mustafa Murat Ayhan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

b1df329736d90b5c48a0a3f7417af009

İKİNCİ DURUŞMA GÖRÜLDÜ

Ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istenen Mustafa Murat Ayhan, 11. Ağır Canice Mahkemesi’nde ‘kasıtlı olarak insan öldürme’, ‘hırsızlık’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından ikinci defa baskın karşısına çıktı. Duruşmaya, Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan sanık Mustafa Murat Ayhan SEGBİS yoluyla katılırken, öldürülen Azra’nın annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazırlanmış bulundu. Duruşmaya hem Türkiye’nin çoğu ilinden fazla sayıda yetki belgelere dayanan avukat, şikayetçi müdafi olarak katıldı.

Şikayetçi avukatları, halk vicdanının rahatlatılması ve adaletin tecelli etmesinin önemine değinerek, soruşturma aşamasında beyanları alınan sanığın arkadaşları ve yakınlarının mahkemede de dinlenmesini talep etti. Avukatlar ayrıca sanığın geçmişinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, bir takım mahkemelerdeki dosyalarının da incelenmesini istedi.

78505046d6a10c827538ec49088ee2f5

BARİYERLER YERİNDEN SÖKÜLDÜ

Davalı Ayhan yaşananlardan dolayı gözü yaşlı ve çok pişman olduğunu söylediği sırada, izleyici bölümünde oturan ve öldürülen Azra’nın yakını olduğu tahmin edilen bir birey ayağa kalkarak sanığa bağırdı. Bu kişi, sonra duruşmaya gelen sanık yakınlarına yumrukla saldırdı. Saldırıya müdahale eden polis, saldırgan ile davalı yakınlarını salon dışına çıkardı. İzleyici bölümündeki bariyerler arbede sırasında yerinden söküldü.

6b6a8222a1b2c3604fba09a97af874de

ANNE BABADAN AVUKATA TEPKİ

Bu sırada Azra’nın anne ve babası da davalı avukatının üstüne yürüyerek, sanık yakınlarının mahkemeye getirilmesine karşı çıktı.

Sanık avukatı Mehmet Ali Başaslan ise olayda cinsel hamle olmadığının raporlarca kanıtlandığını ifade ederek “Aile acılı fakat ben de işimi yapıyorum. Sanığın ailesini de ben buraya getirmedim. Müvekkilim maktulün ağzını kısa süreliğine kapatmıştır. Ama maktulün koronavirüslü olması ve kısa süreli nefessiz kalması ölümü getirmiştir. Ayrıca dosyada yer almayan Azra’nın müvekkilime gönderdiği ses kaydı ve kendi el yazısıyla ‘ilgili makamlara’ adıyla yazdığı bir mektup bulunmaktadır. Bunun da dikkate alınmasını istiyoruz. Adil bir şekilde yargılanmayı talep ediyoruz. Biz olayın hala bile bile yok, taksirle işlenildiği iddiasını yeniliyoruz. Olay, bile bile öldürme değildir. Çünkü müvekkilim maktule destek etmiştir” diye konuştu. Mahkeme başkanı, Azra’ya ait olduğu iddia edilen ses kaydı ve mektubu dosyaya koymayıp, davalı avukatına iade etti. Sanığın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir